DEBATNI KLUB ''5 DO XII.'' I EKOLOŠKI AKTIVIZAM

Autor: Dijana Soldić, 9. 10. 2023.

Piše: Bruno Car, 4.b
U srijedu 4. listopada 2023. g. organizirana je javna pokazna debata u našoj školi, na kojoj su naši učenici debatirali na temu ekološkog aktivizma Grete Thunberg. Debatanti su bili podijeljeni na stranu afirmacije i negacije. Svaka strana sastojala se od tri govornika koji su zastupali, odnosno kritizirali Gretu. Kako su se okušali u svome zadatku, čija je strana pobijedila i kakva nas je atmosfera dočekala te srijede i je li bilo antagonizama među suprotstavljenim stranama.
Cijeli tekst pročitajte klikom na ''više''.

TKO JE GRETA THUNBERG?

Riječ je o djevojci, koja je sa svojih nepunih petnaest godina izišla pred javnost s velikim nezadovoljstvom i ostala do dan danas zapamćena kao jedna od radikalnih ekoloških aktivistica koja je u samo nekoliko mjeseci postala jednom od 100 najutjecajnijih osoba na svijetu. Prije pet godina progovorila je o problemu s klimatskim promjenama – onim čijim posljedicama i sami svjedočimo već godinama: temperaturni ekstremi, oštre promjene vremena, blage, gotovo nikakve zime. Thunberg je u vrlo kratkom vremenu postala izrazito medijski izložena i atraktivna, no njezina životna priča izvor je brojnih kontroverzi i kritika. O njezinom utjecaju na mlade prodiskutirali su naši debatanti.

SUDIONICI DEBATE

Pripreme za debatu krenule su početkom nastave. Odabrati tezu na koju će se voditi debata nije bilo lako, no uz zajedničke napore i prijedloge, čitav proces je bio barem malo lakši. Uz naše već poznate raspravljače, Nikolinu Gashi, Luciju Vrkljan Fučec i Marka Šantića, debatnoj ekipi su se pridružili i Lola Ranogajec, Neva Matić i Leon Franko Dedić. Odlučeno je da će vrijednosna teza debate biti ODS da ekološki aktivizam Grete Thunberg šteti mladima.

TIJEK DEBATE

Debata je krenula punom parom, afirmacija je krenula s iznošenjem svojih argumenata protiv Grete. Prvi govornik, Marko Šantić iznio je razloge nezadovoljstva Gretinim potezima – promoviranje zelene političke ideologije. Dijete se koristi kao marketinški trik za promoviranje zelene političke ideologije. Ono se ne može ušutkati niti se možete boriti protiv njega u svakom  slučaju i da i to napravite mediji i sav svijet bi vas popljuvali te je vaša karijera gotova. – izjavio je Marko. Ubrzo je uslijedila negacija s prvom govornicom, Lucijom Vrkljan Fučec. Negirajući izjave afirmacije pokušala nam je dokazati zašto Greta nije takva kakvom ju se predstavilo. Navodi kako njezin utjecaj ne može biti štetan jer se bori za nešto što bi nam svima trebalo biti važno – očuvanje našeg jedinog doma. Drugi govornik afirmacije nastavio je s argumentima zašto Greta nije podobna biti uzor mladim ljudima. Naglašava kako ekološki problem nije veći od ekonomskog te da bismo trebali više pažnje preusmjeriti na ekonomski napredak. Trebamo se pozabaviti ekonomskom, a ne ekološkom situacijom. Ekonomska situacija Brazila, Afrike i Indije, ali i dijelova Europe nije u tome vozimo li se u Audiju na gorivo ili struju već je u tome što još uvijek veliki broj žena rublje pere na ruke jer si ne mogu priuštiti perilicu rublja. Ljudi se oslanjaju na nepouzdani javni prijevod, kasne na posao te često dobivaju otkaze. Prvo bismo se trebali pozabaviti tim problemima, a ne što vozimo jer ljudi moraju preživljavati. Problem u vezi s  Gretom je to što onda sve vidi crno bijelo iako je svijet krcat s puno kompliciranijim problemima od klimatskih promjena.  – izjavljuje Leon. Od strane negacije dolazi žustri odgovor. Suprotstavljaju se navedenim izjavama. Lola Ranogajec nas uvodi u istraživanje Britanskog instituta za tehnologiju u kojem je otkriveno da većina sudionika u dobi od 18 do 74 godine ima pozitivan stav prema Greti, dok je 30% promijenilo svoj način života – usredotočeniji su na reciklažu, hrane se veganski ili vegetarijanski, a više koriste bicikle. Upozorava nas kako nije istina da je ona maskota vladajućih već da je svoj posao sama odabrala te da ne mora surađivati s kompanijama samo zato što oni koriste njezino lice. Ističe kako je afirmacija pojam eko aktivizma stavila u perspektivu seksizma, što smatra nevezanim za ovu temu. Posljednji govori afirmacije predvodila je Neva Matić koja je još jednom probudila sumnju u Gretu Thunberg. Smatra kako je Greta sa svojih petnaest godina bila još uvijek nedovoljno zrela da bi se dosjetila napraviti takvu akciju. Time što je ona djevojka pomaže izmanipulirati ljude da prihvate nečiju ideologiju – ona je simbol mladosti, nevinosti – izjavljuje Neva.

ZAVRŠETAK RASPRAVE

Nakon svih iznesenih argumenata, optužbi, pobijanja došlo je vrijeme da se proglasi pobjednička strana debate – to je mogla biti afirmacija ili negacija. Publika koja je pratila naše debatante većinski se složila kako je strana negacije svojim realnijim, konkretnijim argumentima pobijedila afirmaciju – podsjetimo, afirmacija je podržavala tezu da Greta Thunberg ima loš utjecaj na mlade. Jedna od naših nastavnica u školi, iznenadila nas je svojim odabirom i glasala je za afirmaciju. Napomenula je da je imala argumente koji su zahtijevali dublje promišljanje, ali ono što je afirmaciju najvjerojatnije koštalo pobjede, bilo je skretanje s teme – argumenti koje su iznijeli nisu imali povezanosti s utjecajem na mlade.

ZAHVALE

Ova debata provedena je u sklopu Erasmus+ projekta "Škola - tvornica zabave".

Temeljnu ideju za realizaciju projekta predložila je prof. Andrea Svilarić.

XII. gimnazija Zagreb / Gjure Prejca 2, HR-10000 Zagreb / www.gimnazija-dvanaesta-zg.skole.hr / ured@gimnazija-dvanaesta-zg.skole.hr