Programi

UPISNA STRUKTURA

XII. gimnazija upisuje u 1. razred u školskoj godini 2023./2024. ukupno 156 učenika u 6 razrednih odjela. Učenici se mogu upisati u jedan od tri ponuđena programa:

VREDNOVANJE I BODOVANJE  ZAJEDNIČKOG ELEMENTA

Boduju se prosjeci zaključnih ocjena iz svih nastavnih predmeta na dvije decimale u posljednja četiri razreda osnovnog obrazovanja (5. – 8. razred).

U općoj gimnaziji, jezičnoj gimnaziji i općoj gimnaziji uz skupinu predmeta na stranom jeziku boduju se zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnog obrazovanja (7. i 8. razred) iz predmeta:

1. Hrvatski jezik
2. Matematika
3. prvi strani jezik
4. Geografija
5. Povijest
6. Biologija (predmet po izboru škole).

Prema odabiru škole boduje se i natjecanje iz biologije.

VREDNOVANJE REZULTATA POSTIGNUTIH NA DRŽAVNIM I MEĐUNARODNIM NATJECANJIMA U ZNANJU

U općoj gimnaziji, jezičnoj gimnaziji i općoj gimnaziji uz skupinu predmeta na stranom jeziku pravo na izravan upis ostvaruju kandidati koji su osvojili 1., 2. ili 3. mjesto na natjecanjima u znanju iz hrvatskoga jezika, matematike i prvog stranog jezika.

Dodatne bodove i pravo prednosti pogledati u publikaciji Prijave i upisi u srednje škole.

STRANI JEZICI I IZBORNI PREDMETI

U programima opće gimnazije, jezične gimnazije i opće gimnazije uz skupinu predmeta na stranom jeziku, uče se dva strana jezika.

Važno: Pri formiranju razreda škola zadržava pravo određivanja drugog stranog jezika prema svojim mogućnostima.

* ako se ne javi dovoljan broj učenika koji žele učiti njemački kao prvi strani jezik i zbog toga se ne bude mogla formirati grupa, tada učenik mora imati engleski jezik i pristupiti provjeri znanja (ako mu engleski nije bio 1. strani jezik u osnovnoj školi) kako je napisano na internetskim stranicama škole.

Učenik koji želi nastaviti učiti njemački kao prvi strani jezik ne piše nikakvu provjeru znanja. Učenik koji nije učio njemački kao prvi strani jezik može ga odabrati samo kao drugi strani jezik.

U svim programima učenici biraju izborni predmet: vjeronauk ili etiku.

Učeniku se omogućuje učenje izabranoga 2. stranog jezika ako je dovoljan broj prijavljenih kandidata, prema kriteriju koji odredi MZO. Preporuka kandidatu je da označi alternativne strane jezike.

POVEĆANI TROŠKOVI OBRAZOVANJA

Naknada za povećane troškove obrazovanja u programima opće gimnazije uz skupinu predmeta na stranom jeziku godišnje iznosi 500,00 € kroz 10 nastavnih mjeseci ili u jednom iznosu o čemu Škola i roditelj/skrbnik sklapaju ugovor.

PROGRAMI SA SKUPINOM PREDMETA NA STRANOM JEZIKU

U programima opće gimnazije uz skupinu predmeta na stranom jeziku nastava na engleskom jeziku izvodi se za predmete za koje škola ima suglasnost MZO-a, a to su: Matematika, Fizika, Kemija, Latinski jezik, Etika (u prvom razredu), a u višim razredima i Logika, Filozofija, Politika i gospodarstvo. U svakom godištu se nastava na engleskom jeziku izvodi u nekoliko predmeta u skladu s Pravilnikom. Odabrani predmeti izvode se na hrvatskom i engleskom jeziku, od čega je izvedba na engleskom jeziku minimalno 50% nastave.

DODATNE PROVJERE ZNANJA

Uvjet  za upis u program opće gimnazije uz skupinu predmeta na stranom  jeziku je položena provjera znanja iz engleskog jezika.

Provjera znanja engleskog jezika provodi se pisanim putem iz područja čitanje s razumijevanjem i uporaba jezika (vokabular i gramatika). Provjerom se ne ostvaruju  dodatni bodovi, a u Nacionalnom informacijskom sustavu prijava i upisa u srednje škole evidentira se je li kandidat s uspjehom položio provjeru.

Učenici koji nisu u osnovnoj školi učili engleski jezik barem 4 godine u osnovnoj školi (o tome ne postoje podaci u NISpuSŠ sustavu), a prijavljuju se u Opću ili jezičnu gimnaziju dužni su pristupiti provjeri znanja engleskog jezika kako je napisano na internetskim stranicama škole.

Napomena: mole se kandidati za upis da popune odgovarajuće obrasce koje mogu pronaći na internetskim stranicama škole te da pristupe provjerama znanja iz jezika u terminima kako je objavljeno, jer naknadna testiranja neće biti moguća.

XII. gimnazija Zagreb / Gjure Prejca 2, HR-10000 Zagreb / www.gimnazija-dvanaesta-zg.skole.hr / ured@gimnazija-dvanaesta-zg.skole.hr