RADIONICA ''KLIMATSKI KOLAŽ'' EDUKATIVNOG PROGRAMA ŠUMOBORCI

Autor: Dijana Soldić, 12. 10. 2023.

Učenici izborne nastave biologije su  sa svojom profesoricom Sandom Veček Šimunović uključeni u projekt CO2COMPENSATING BY  PLANTING te su  10. listopada 2023.godine sudjelovali na interaktivnoj radionici "Klimatski kolaž" edukativnog programa "Šumoborci".

Klikom na ''više'' saznajte detalje.

Program Šumoborci ekološki je program cjelovite edukacije djece i mladih kroz aktivno učenje i praktično djelovanje te poticanje na volonterstvo, brigu za zajednicu i okoliš. Edukativni program proveli su certificirani stručnjaci udruge Tatavaka.

Projekt se održava u organizaciji Saveza izviđača Hrvatske, Hrvatskih šuma i agencije HEARTH te uz podršku i pokroviteljstvo Ministarstva  gospodarstva i održivog razvoja, Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj, Predstavnika Europske komisije u Hrvatskoj, Veleposlanstva SAD-a i Veleposlanstva Kanade.

Ispuštanje ugljičnog dioksida u okoliš jedan je od glavnih uzročnika klimatskih promjena i podizanja prosječne temperature na Zemlji. Jedan čovjek godišnje, u prosjeku, u atmosferu ispusti oko 10 tona ugljičnog dioksida. Kako bi se taj utjecaj na okoliš neutralizirao, potrebno je posaditi oko 500 stabala. Klimatske promjene jedna su od najvećih prijetnji čovječanstvu danas, a naše djelovanje odrediti će u kakvom ćemo svijetu živjeti za 10, 20 ili 50 godina. Učinci klimatskih promjena vidljivi su nam lokalno, ali i u čitavom svijetu kroz porast prosječnih temperatura, ekstremne vremenske prilike, promjenu intenziteta i učestalosti padalina, porast razine mora. Jedan od najjednostavnijih i najučinkovitijih načina neutralizacije utjecaja ugljičnog dioksida na okoliš je sadnja stabala i zato će to biti naša sljedeća aktivnost.

XII. gimnazija Zagreb / Gjure Prejca 2, HR-10000 Zagreb / www.gimnazija-dvanaesta-zg.skole.hr / ured@gimnazija-dvanaesta-zg.skole.hr